Péče o obličej a odstraňování chloupků na obličeji
Od klasického holení až po metodu zvanou elektrolýza - přečtěte si, jak si jednotlivé metody odstraňování chloupků v obličeji stojí a jak najít tu, která vám nejlépe vyhovuje.
Průvodce přístupy k odstraňování chloupků na obličeji
Metoda č. 1: Klasické holení
Zajímavý fakt: Holení nezpůsobuje, že by chloupky dorůstaly tmavší a silnější, nebo že by rostly rychleji či pomaleji, navzdory mýtům. Holíte se poprvé? Ukážeme vám, jak na to.
Nevýhody: Po oholení začnou chloupky dorůstat tupou špičkou, což vypadá nápadněji než přirozeně zúžené dorůstající chloupky. Také proto, že se chloupky stříhají nad kůží, může být dříve vidět růst nových chloupků. Pokud se holíte starým, tupým nebo nekvalitním holicím strojkem, může dojít k pořezání a škrábancům.
Tipy: Před holením si pokožku umyjte a exfoliujte a vydatně použijte přípravek na holení. Po holení použijte hydratační krém, aby byla pokožka hydratovaná a zklidněná.
Metoda č. 2: Zkracování
Jedná se o elektrický zastřihovač, například zastřihovač King C. Gillette.
Výhody: Při správném použití může být odstraňování chloupků na obličeji pomocí zastřihovače docela snadnou a bezbolestnou záležitostí. Je také vhodný pro suché holení, pokud máte málo času.
Nevýhody: Nedosáhnete tak důkladného oholení jako při jiných metodách; pravděpodobně vám zůstane trochu strniště. Stále také existuje možnost popálení břitvou, pokud zastřihovač nepoužíváte správně.
Tipy: Při používání holicího strojku netlačte příliš silně, abyste se vyhnuli popálení.
Metoda č. 3: Elektrolýza
U tohoto přístupu k odstraňování chloupků je nápověda už v názvu. Elektrolýza zahrnuje doslova elektrický proud skrz vlasový folikul, který zabraňuje růstu nových chloupků.
Výhody: Je trvalá a žádná jiná metoda jí nemůže konkurovat. Funguje také pro několik různých typů pleti a chloupků, není potřeba žádná údržba ani chemikálie a po zákroku nepotřebujete žádnou následnou péči ani rekonvalescenci.
Nevýhody: K úplnému odstranění chloupků budete potřebovat několik procedur a můžete pociťovat určité nepohodlí nebo bolest. Ačkoli je to vzácné, existuje také možnost nežádoucích účinků, jako jsou jizvy, což je důvod, proč je vždy důležité navštívit licencovaného, certifikovaného dermatologa.
Tipy: Pokud jste zvědaví, objednejte se na konzultaci k licencovanému dermatologovi. Při případné bolesti po zákroku může pomoci led.
Metoda č. 4: Depilace voskem
Pokud nejste obeznámeni s depilací voskem, postup je přesně takový, jak to zní. Pomocí roztaveného vosku se na pokožku nanesou proužky, které se strhnou v opačném směru, než rostou chloupky, a při tomto procesu se odstraní vlasové folikuly.
Výhody: Protože se chloupky vytrhávají přímo od kořínků, může vám voskování pomoci zbavit se chloupků na obličeji až na čtyři týdny. Před voskováním se musíte ujistit, že chloupky jsou alespoň čtvrt centimetru dlouhé.
Nevýhody: Přinejmenším... au. Voskování může také způsobit zarůstání chloupků, ačkoli peeling předtím a použití hydratačního krému po něm může pomoci těmto hrbolkům zabránit. Pokud používáte hydratační krém Retin A, raději se voskování vyhněte - může ztenčit pokožku, což znamená zarudnutí a poškození při voskování.
Tipy: Přestože si můžete zakoupit sady pro domácí depilaci, doporučujeme navštívit profesionála. Také se ujistěte, že pokaždé používá novou tyčinku (která nanáší vosk), protože to může pomoci zabránit infekci.
Metoda č. 5: Odstraňování chloupků laserem
Zní to high-tech, ale tato metoda je již známá delší dobu. K odstranění chloupků využívá teplo z laseru. Tento proces poškozuje folikul, takže chloupky nerostou tak efektivně.
Výhody: Kromě elektrolýzy je to nejdéle trvající metoda odstraňování chloupků. Ve srovnání s metodami, jako je depilace voskem, je také relativně bezbolestná.
Nevýhody: Jedná se o nejdražší metodu, a přestože je často uváděna jako trvalá, chloupky obvykle trochu dorůstají. Může také trvat několik sezení.
Tipy: Pro laserovou epilaci se vždy obraťte na vyškoleného dermatologa. Může mít také doporučené přípravky, které vám pomohou znecitlivit pokožku během zákroku i po něm. V případě obličeje bývá oblast nad horním rtem nejcitlivější na bolest, takže na to pamatujte.
Následná péče o pokožku
Tak co to bude: důkladné oholení břitvou? Rande na laserové klinice? Teď už víte, jaký je mezi nimi rozdíl. Najděte další rady pro péči o vousy, nebo naše nejlepší kroky pro úpravu jiných oblastí.
Byl tento článek užitečný?